تعمیر و ریکاوری هارد مکستور

پیش از تعمیر و ریکاوری هارد مکستور بهتر است بدانیم:

هارد مکستور هم مانند اکثر برند ها دارای دو مدل هارد اینترنال و اکسترنال میباشد که هارد اکسترنال Maxtor از دسته هاردهای اکسترنال ۲٫۵ اینچی و قابل حمل است که دارای وزن ۲۴۰ گرمی است. این دستگاه از طریق اتصال با سیم و پورت های  USB 2.0 / USB 3.0 به سیستم شما متصل شده و عملیات انتقال اطلاعات را انجام خواهد داد و در برابر ضربه، شوک و لغزش مقاومت خوبی از خود نشان داده اند . این هارددیسک امکان رمز گذاری داشته و دارای قابلیت تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات را  می باشد.

اما برند مکستور در حال حاضر کمتر از سایر برند ها مورد استفاده است، چرا که شرکت سیگیت، مکستور را خرید و این هاردها را به شکل جدیدی که هیچ شباهتی به هارد مکستور نداشت و درواقع همان سیگیت بود تولید کرد.

در حال حاضر دیگر هارد مکستور تولید نمیشود، با این حال عده ای همچنان از این مدل هارد استفاده میکنند و ممکن است به هر دلیلی در هنگام استفاده با مشکلاتی رو به رو شوند و یا نیاز به تعمیر و ریکاوری هارد مکستور داشته باشند.

برخی از مشکلات هارد مکستور

از رایج ترین مشکلاتی که اغلب هارد های مکستور با آن مواجه هستند میتوان به شناسایی یا دیتکت نشدن آنها اشاره کرد. در زیر به بیان مشکلات این هارد ها و همچنین راه حل آنها می پردازیم:

۱-      شناسایی نشدن و عدم نمایش اطلاعات هاردهای مکستور

برای نمایش درایو باید ۳ پروسه انجام شود:

  • اجرا شدن صحیح فریم ور و سیستم عامل هارد 
  • شناسایی کامل در Device Manager
  • نمایش اطلاعات مربوط به پارتیشن در Disk management

اگر هریک از این پروسه ها به درستی اجرا نشود دسترسی به اطلاعات هارد وجود ندارد هم چنین در صورتی که فریم ور و سیستم عامل درست اجرا نشوند، هارد قابل شناسایی نخواهد بود. همان طور که قبلا اشاره شد این از عمده ترین مشکلات هارد های مکستور می باشد.

۲-      شنیده شدن صدای ناهنجار(تق تق)

هرگونه صدای غیر عادی در هارد های مکستور نمایانگر مشکلات فیزیکالی در این هارد ها میباشد. این صداها اغلب ناشی از ضربه خوردن و خرابی هد و موتور هارد میباشند. شما باید به این نکته توجه داشته باشید که هارد هایی که بر اثر ضربه آسیب میبینند اغلب ارزش تعمیر ندارند و فقط بازیابی (ریکاوری) اطلاعات آنها مد نظر است.

۳-      خرابی یا سوختن برد هارد مکستور

در اغلب مواقع برد هارد در اثر نوسنات برق دچار مشکل میشوند در این صورت برد هارد دیسک نیاز به تعمیر و یا در بدترین حالت نیاز به تعویض دارد. توجه داشته باشید که این کار بهتر است زیر نظر متخصصین با تجربه انجام پذیرد.

۴-      خرابی فریم وری هارد دیسک مکستور

در صورت خرابی  فریم وری و سیستم عاملی مشکلات زیر به وجود خواهند آمد:

  • شناسایی نشدن کامل هارد در بایوس یاdevice manager
  • عدم نمایش اطلاعات یا عدم نمایش درایو ها و پارتیشن ها هنگام نصب ویندوز
  • بدسکتوری شدن هارد مکستور
  • عدم نمایش تمام درایو ها و نمایش تعداد محدودی از پارتیشن ها
  • نصب نشدن ویندوز و سیستم عامل بروی هارد دیسک

 

در صورت داشتن هرگونه مشکل در رابطه با هارد های مکستور میتوانید از متخصصین آی آر ریکاوری مشاوره بگیرید.